×

فروشگاه ها ارتباط با ما
جوانه‌زا باریمی

جوانه‌زا باریمی را می‌توان از جمله مواد جوانه دانست که در ترکیبات آن باریم (ba) و سیلیسیوم حضور دارند. امروزه از این جوانه در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به ریخته‌گری اشاره کرد. جوانه‌زا باریمی یکی از محصولات مورد نیاز کشور است که کمبود آن را به کمک واردات جبران خواهند کرد. در ادامه در مورد کاربردهای این ماده، خواص و ویژگی های آن و همچنین راهنمای خرید آن صحبت می کنیم.
 

همه چیز درباره جوانه‌زا باریمی و کاربرد آن

جوانه‌زا باریمی را می‌توان از جمله جوانه های‌زایی دانست که کاربرد بسیار زیادی در صنعت ریخته‌گری خواهد داشت. مهندسین و متخصصین از این ماده برای تولید فولاد و چدن استفاده می‌کنند. ساختار این ماده فروسیلیس بوده و دلیل استفاده از آن در ریخته ری نیز تغییر حالت ورقه‌ای گرافیت در ساختار فلزها است. امروزه می‌توان جوانه‌زا باریمی را از طریق ترکیب کردن موادی مانند باریم، سیلیسیوم به اضافه آلومینیوم و همچنین کلسیم تولید کرد.
این مواد در زمان ترکیب شدن می‌توانند به سادگی گوگرد و اکسیژن را در فرایند ذوب از بین ببرند و باعث شوند تا فرایند ذوب، بهبود پیدا کند. در کنار این مورد، ترکیب این مواد با یکدیگر قابلیت از گرافیت‌زایی نیز دارند. دلیل استفاده از موادی همچون آلومینیوم و باریم در ترکیبات جوانه‌زا باعث خواهد شد تا خواص مکانیکی آلیاژ تولید شده بهبود پیدا کند و الثرات تبرید را تا جای ممکن کاهش دهند.
اما این مواد همچنین قابلیت به وجود آوردن شرایط مورد نیاز جهت ایجاد انجاماد یوتکتیکی را داشته و می‌توانند باعث به وجود آمدن گرافیت در زمینه پرلیتی شوند. از موارد مهم کاربردی جوانه زا، می‌توان به استفاده از آن در چدن‌های خاکستری و چدن‌های داکتیل اشاره کرد. منظور از چدن داکتیل، همان چدل نشکن است که مقاومت بسیار مناسبی دارد. مهندسین و متخصین از جوانه‌زا برای بالا بردن زمان انجام در فرایند ذوب استفاده می‌کنند. البته کاهش سرباره نیز از دیگر کاربردهای این جوانه محبوب است. 
 

خواص و ویژگی‌های جوانه‌زا باریمی

ماده جوانه‌زا باریمی در اصل یک فروآلیاژ نیست بلکه می‌توان ان را یک آلیاژ مرکب دانست که از عناصر مختلفی تولید شده است. این جوانه از طریق ترکیب این عناصر با یکدیگر و توسط فرایندی به نام ذوب مصنوعی تولید خواهد شد. برای دستیابی به خواص مورد نظر می‌توان سیلیسیوم و باریم به کار رفته در ترکیبات جوانه‌زا را با نسبت‌های متغییر و یا یکسان با یکدیگر ترکیب کرد. استفاده از جوانه‌زا در صنایع مختلف مزایای بسیار زیادی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کاهش درجه فوق سرمایش آهن مذاب اشاره کرد. به این مورد همچنین می‌توان بهبود هرچه بهتر رسوب شدن گرافیت ها، کاهش تمایل به تشکیل دهانه سفید، کم کردن سختی نسبی و بالا بهبود علمکرد ریخته‌گری را هم اضافه کرد. 
 

از جمله ویژگی‌های ماده جوانه‌زا باریمی عبارتند از: 

  • نقطه ذوب اندک (تقریباً۱۳۰۰ درجه) 
  • مقاومت خوب در برابر رکود
  • ذوب آسان در فرایند جوانه زنی
  • مقاوم در برابر محو شدگی
  • تفاله و ضایعات ناچیز
 

قیمت جوانه‌زا باریمی در بازار ایران

باید بدانید که قیمت جوانه‌زا باریمی بسته به نوع، کیفیت و همچنین گریدهای متفاوت آن در بازارهای جهانی دارای تفاوت‌های زیادی است. از آن جایی که قابلیت دسته‌بندی این ماده در سه گرید مختلف وجود دارد، قیمت‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. گریدهای مختلف جوانه‌زا عبارت‌اند از: فروسیلیسیوم دارای استرانسیم، جوانه‌زا باریمی دارای باریم، جوانه‌زا باریمی فرو سیلیسیم دارای زیرکونیوم. 
 

جوانه‌زا باریمی دارای استرانسیم

این ماده می‌تواند به سادگی حفره‌های سفید در فرایند تولید را از بین ببرد. از این رو مهندسین از جوانه‌زا بایمی برای تشکیل و توزیع هر چه بهتر گررافیت در صنعت ریخته‌گری که دارای دیواره‌های نازکی هستند، استفاده می‌کنند. 
 

جوانه‌زا باریمی دارای باریم

از این جوانه برای تقویت و همچنین بهبود هر چه بهتر تولید گرافیت در صنعت ریخته‌گری که دیواره‌های نازی دارد، استفاده می‌کنند. از این رو این جوانه قابلیت بهبود شکل‌پذیری نهایی محصولات را دارد. 
 

جوانه‌زا باریکی فروسیلیسیم دارای کونیوم

از این جوانه نیز برای از بین بردن اکسیداسیون و بهبود گران روی آهن مذاب کاربرد دارد. البته باید اشاره داشت که استفاده از این جوانه می‌تواند اثر دهان سفید به وجود آمده در فرایند ذوب توسط چدن را از بین برده و در نهایت باعث تولید گرافیت به صورت کاملا یکنواخت خواهد شد. از آن جایی که در ترکیبات جوانه‌زا باریمی فروسیلیسیم از آلومینیوم و همچنین کلسیم خبری نیست، قیمت این محصول نیز در مقایسه با سایر گریدها، پایین‌تر است. از دیگر عواملی که می‌تواند باعث تغییر قیمت جوانه‌زا بایمی شود، می‌توان به سایز بسته‌بندی آن‌ها اشاره داشت.
این محصول دارای سایزهای ۰.۲ و ۰.۶ میلی متری تا ۲ و ۶ میلی متری بوده که قیمت هر کدام از آن ها، با دیگری دارای تفاوت‌هایی است. درصد هر کدام از این فلزات در جوانه‌زا باریمی، در قیمت تمام شده محصول تاثیرگذار خواهد بود. میزان ناخالصی‌های موجود در جوانه‌زا باریمی نیز در نرخ آن تاثیرگذار است. به هر اندازه که ناخالصی‌های موجود در جوانه‌زا باریمی کاهش پیدا می‌کند، می‌توانیم شاهد پاتیل‌های پاکیزه‌تری باشیم و همین امر موجب کاهش خطراتی که در ریخته‌گری رخ می‌دهد، خواهد شد. البته کم بودن میزان ناخالصی‌ها موجب خواهد شد تا این مواد در دماهای پایین‌تر از ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد نیز، حل شوند. 
 

راهنمای خرید جوانه‌زا باریمی

مهم‌ترین نکته ایی که باید در خرید مواد جوانه‌زا بدان توجه کرد، عیار و خلوص آن است. از آنجایی که تشخیص نوع ماده برای بعضی از افراد مشکل بوده، بعضاً دیده شده که در بعضی از معاملات حتی محصول خریداری شده چیزی غیر از سفارش مشتری است، لذا باید در این کار وسواس و تیزبینی خاصی به کار گرفت. در حقیقت دقت نکردن در هنگام خرید، باعث دریافت محصولی بی‌کیفیت شده که در نتیجه موجب پایین آمادن راندمان کاری و از دست رفتن کل یا بخش اعظمی از سرمایه شما خواهد شد.
یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید جوانه‌زا باریمی باید به آن توجه کرد، هدف و انگیزه‌ای است که شما از خرید این محصول دارید، به طور مثال برای استفاده از در فرآیند ریخته‌گری چدن، جوانه‌زا از نوع باریمی بهترین انتخاب پیش رو خواهد بود، یا برای ساخت قطعات به وسیله فرآیند قالب‌سازی انواع دیگر جوانه‌زا مناسب‌تر است. در تهیه جوانه‌زا باریمی یکی دیگر از عواملی که مورد توجه قرار می‌گیرد، قیمت محصول است.
می‌دانید که با بالا رفتن کیفیت محصولی تولیدی، نرخ آن نیز به طبع افزایش پیدا خواهد کرد. از طرفی، قیمت بالای مواد اولیه مانند جوانه زاها، هزینه‌های مصرفی را بالاتر خواهد برد، اما از آن سو کیفیت محصول نهایی نیز بالاتر رفته و رضایت مشتریان را به دنبال خواهد داشت. به این نکته هم باید توجه نمود که کیفیت را نباید فدای قیمت کرد، در این صورت امکان اینکه محصولی بی‌کیفیت تولید شود راندمان پایین آید، وجود دارد و در نهایت موجب از دست رفتن بخشی از سرمایه خواهد شد. باید گفت که خرید جوانه‌زا باریمی، به صورت بشکه یا کیسه است.
هر کدام از گریدهای این محصول هم همانطور که قبلا اشاره شد، سطح کیفی متفاوتی دارند. لذا در خرید جوانه‌زا باریمی به گرید مورد انتظار خود باید توجه کنید. در نظر داشته باشید که میزان ترکیب جوانه‌زا باریمی در چدن خاکستری و همچنین چدن نشکن با یکدیگر متفاوت است. از این ماده به اندازه ۰.۲ تا ۰.۴ درصد در چدن‌های خاکستری و به میزان ۰.۳ تا ۰.۵ درصد در چدن‌های نشکن استفاده می‌کنند. از این رو در حین خرید این محصول باید به مقدار و همچنین حجم مورد نیاز، توجه ویژه‌ای داشته باشیم. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که میزان جوانه‌زا باریمی که برای افزودن به چدن مذاب مورد نیاز خواهد بود، با یکدیگر متفاوت است. برای اضافه کردن این محصول به مواد مذاب جهت تولید چدن‌های خاکستری ۰.۰۵ تا ۰.۱۵ و برای چدن‌های نشکن ۰.۱ تا ۰.۲۵ درصد کفایت می‌کند. از این رو توجه به چنین نسبت هایی، می‌تواند در زمان خرید، کمک فراوانی به شما بکند. در صورتی که هرگونه سوالی در خصوص خرید جوانه‌زا باریمی دارید، می‌توانید با مشاورین ما در مجموعه تجارت گرام تماس حاصل فرمایید.
 
 
 

امتیازدهی به این مقاله

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا شماره وارد کنید