ورق رنگی گالوانیزه چیست؟ [ روش تولید و انواع آن ]

امروزه اکثر محصولات فلزی به شکل ورق فولادی تولید می­شوند و هرکدام برای مصارف خاصی مورداستفاده قرار می­گیرند. از جمله انواع آن می­توان به ورق سیاه، روغنی، آجدار، گالوانیزه، استیل، مسی، رنگی، کرکره­ای، اسیدشویی شده و ... اشاره کرد که هرکدام دارای مزایا و معایبی بوده و کاربرد خاصی دارند. در برخی موارد نیاز است که به دلیل مقاومت بالاتر و ظاهر و جلوه­ای بهتر رنگ­آمیزی شود و لایه رنگ را پس از گذراندن چندین مرحله بر ورق فلزی قرار می­دهند و رنگی به دست می­آید، درصورتی‌که ورق فلزی گالوانیزه و روی­ اندود شده را رنگی کنند.

آنگاه ورق رنگی گالوانیزه خواهیم داشت که هم مزایای ورق گالوانیزه و هم مزایای رنگی را دارد. قیمت ورق گالوانیزه بدون رنگ به دلیل فرایند روی­ اندود کردن ورق فلزی نسبت به ورق معمولی بیشتر است، همچنین که ورق رنگی گالوانیزه به دلیل فرایند رنگ­آمیزی ورق گالوانیزه بالاتر از ورق گالوانیزه بدون رنگ است. درصورتی‌که نیاز باشد ظاهری زیباتر و استحکام بالاتری داشته باشیم، ورق فلزی را رنگ زده و ورق رنگی تولید می­شود. قیمت ورق رنگی به دلیل لایه­های رنگ که به‌صورت الکترواستاتیک بر ورق ایجاد شده و به‌خاطر پوشش نهایی از جنس اپوکسی و پلی‌اورتان که روی رنگ به‌منظور محافظت از لایه رنگی زده می­شود، نسبت به ورق فلزی بدون رنگ و معمولی بیشتر است. در پاسخ به سوال ورق رنگی چیست می­توان بیان کرد که در صورت نیاز به زیبایی و ظاهری بهتر ورق فلزی تولید شده را رنگ کرده و لایه­ای از اپوکسی بر روی رنگ برای محافظت از آن قرار می­دهند. همچنین در این میان اگر به مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی نیاز باشد با استفاده از فرایند گالوانیزاسیون ورق فلزی را گالوانیزه می­کنند.

به‌منظور گالوانیزه کردن کافی است به‌گونه‌ای عنصر روی را بر سطح فلزی بچسبانیم. به این منظور از دو روش کلی شامل روش حرارتی یا روش الکتروگالوانیزه استفاده می­کنند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد و ورق گالوانیزه ایجاد شده توسط هرکدام از این روش­ها ویژگی­های خاص خود را به همراه دارد. ولی در نهایت در فرایند گالوانیزه کردن  هرکدام از روش­ها ورق فلزی روی­ اندود شده و نسبت به خوردگی، رطوبت و اکسیدشوندگی مقاومت پیدا می­کند.

 

معرفی کوتاه ورق رنگی گالوانیزه

 

آپدیت لحظه ایی قیمت ورق گالوانیزه رنگی

 

ورق رنگی گالوانیزه همان ورق گالوانیزه است که به طور الکترواستاتیک لایه­هایی از رنگ بر روی آن قرار گرفته و در انتها برای محافظت از رنگ لایه اپوکسی یا پلی‌اورتان بر روی ورق رنگی گالوانیزه زده می­شود. تمامی مزایای ورق گالوانیزه نظیر مقاومت در برابر خوردگی و اکسیدشوندگی، طول عمر بالا و سبک بودن را دارا هستند و تنها برای به‌دست‌آوردن ظاهری زیبا و رنگی رنگ زده­شده­اند تا بتوانند در سقف شیروانی و حصارکشی مورداستفاده قرار گیرند.

 

انواع ورق رنگی 
 

  • ورق رنگی طرح شادولاین:

ورق شادولاین از جمله ورق­­های رنگی گالوانیزه است که روی ­اندود، موج­دار و رنگی است. روی­ اندود بودن از جمله ویژگی­های ورق گالوانیزه است که ورق فلزی را در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم می­سازد. ورق­های شادولاین بسته به نوع کاربرد عملیات خم­کاری متفاوتی خواهند داشت و در طرح­های کرکره­ای، سینوسی یا ذوزنقه­ای تولید می­شوند. در سقف شیروانی استفاده می­شود.

خم­کاری و موج ورق به­گونه­ای است که آب را به پایین و سطح زمین هدایت کند. از جمله مزایای ورق گالوانیزه آن است که باتوجه‌به پوشش روی­ اندود و گالوانیزه و رنگ موجود بر سطح فلزی، شادولاین سبک است و وزن کمتری نسبت به سایر ورق­های فولادی دارد. ورق شادولاین به دلیل گالوانیزه بودن آن علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی دارای طول عمر بالایی نیز هست.

از شادولاین علاوه بر کاربرد اصلی آن که در سقف­های شیروانی است در سقف­های سایه­ بان پارکینگ، پارتیشن­بندی سالن­های کارگاهی و برای ساخت انواع خانه­های پیش­ ساخته استفاده می­شود. ازآنجاکه ورق شادولاین از نوع ورق گالوانیزه است لذا دارای عرض 100 تا 125 سانتیمتر است ولی پس از فرمینگ ورق فلزی و تبدیل آن به شکل خاص و موج­دار به عرض 90 تا 115 سانتیمتر تغییر می­کند. طول ورق شادولاین به سفارش مشتری برش می­خورد. وزن هر متر ورق شادولاین حدود 5 کیلوگرم است. برای بررسی لیست قیمت ورق رنگی با ما همراه باشید
 

  • ورق رنگی گالوانیزه طرح سفال پالرمو:

دلیل نام­گذاری بر این ورق­ها شهری در ایتالیا است که سقف تمام خانه­های آن شهر با این ورق ساخته شده است. ورق رنگی گالوانیزه طرح سفال پالرمو مقاومت بالایی داشته و ضخامت آن بین 20 تا 25 میلیمتر متغیر است.
 

  • ورق رنگی طرح ذوزنقه­ای:

ورق رنگی ذوزنقه از جمله ورق­های رنگی گالوانیزه با ضخامت بین 3/0 تا 2 میلیمتر بوده که در عرض­های 100 الی 125 سانتیمتر تولید می­شود. از ورق گالوانیزه ذوزنقه رنگی در سوله­های صنعتی، سقف­های شیروانی و حصار ساختمان استفاده می­شود و کاربرد دارد.
 

  • ورق رنگی گالوانیزه کرکره­ای یا ورق شیروانی:

قدیمی­ترین نوع از ورق رنگی فلزی، کرکر یا شیروانی است. این ورق رنگی فلزی جهت پوشش سقف و دیوار سوله کاربرد دارند.
 

  • ورق رنگی گالوانیزه سینوسی:

ورق رنگی گالوانیزه سینوسی شبیه ورق ذوزنقه­ای است با این تفاوت که گالوانیزه ذوزنقه به نسبت ورق کرکره سینوسی موج­هایی بافاصله دورتر از یکدیگر در عرض دارند. البته در رنگی گالوانیزه ذوزنقه فرمینگ ذوزنقه و در رنگی گالوانیزه سینوسی یا کرکره­ای فرمینگ نیم­دایره ایجاد می­شود.

 

روش تولید ورق رنگی گالوانیزه

به‌منظور تولید ورق رنگی گالوانیزه پس از تولید ورق گالوانیزه آن را رنگ می­کنند. ورق رنگی گالوانیزه طی فرایندی به نام الکترواستاتیک تولید و به بازار عرضه می­شود. به‌منظور تولید ورق رنگی فلزی پس از تولید ورق گالوانیزه، ورق فلزی می­بایست برای رنگ­آمیزی آماده شود و طی مراحل ذیل آماده­سازی ورق فلزی انجام می­گیرد. در مرحله چربی­زدایی که هدف از این مرحله حذف چربی و ناخالصی­های روی ورق فلزی است، عملیات برس­کاری با استفاده از غلتک‌های مخصوص انجام می­گیرد.

برس­کاری باهدف صاف و یکنواخت کردن سطح ورق فلزی انجام می­شود. در ادامه فرایند آماده­سازی ورق فلزی به‌منظور رنگ­آمیزی، ورق با آب شستشو شده و بعد با استفاده از هوادهی مناسب خشک می­شود. قبل از واردشدن به مرحله رنگ­آمیزی، یک‌لایه پرایمر بر سطح ورق کشیده می­شود. بعد از کشیدن لایه پرایمر ، چندین لایه رنگ مخصوص به ورق فلزی زده و ورق فلزی را در نهایت داخل کوره قرار می­دهند.

در انتها و پس از خنک شدن ورق رنگی فلزی، ورق فلزی ایجاد شده دارای مقاومت، رنگ و شکل­پذیری عالی خواهد بود. در نهایت بعد از کنترل کیفی محصول نهایی، یک‌لایه پلی­اتیلن و یا پروپیلن اعمال خواهد شد. انواع پوشش استفاده شده بر ورق رنگی فلزی بسته به کارخانه تولید ورق رنگی متفاوت است و شامل پلی‌استر، اپوکسی، پلی‌اورتان، پی وی دی اف، اکریلیک، پلی­آمید و ... می­باشد. لایه تاپ کت یا لایه روی ورق رنگی معادل 20 تا 25 میکرون است و اگر ضخامت پوشش بالا برود ایجاد طرح و بافت مانند سنگ، چوب و چرم بر ورق امکان­پذیر است. برای بررسی لیست قیمت ورق با ما همراه باشید.

امتیازدهی به این مقاله

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا شماره وارد کنید
021-22791943