ورق مس چیست؟ ویژگی ها و کاربرد آن

مس از جمله مواد معدنی بسیار مهمی است که در طبیعت می توان آن را به صورت فلز تهیه کرد. این عنصر ارزشمند و بسیار کاربردی اصولا به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز وجود دارد. ورق مس یکی از مهم ترین محصولات تولید شده از این فلز است که قابلیت های بیشماری برای آن می توان نام برد. از مهم ترین خصوصیات ورق مس می توان به شکل پذیری و انعطاف پذیری بسیار بالای آن اشاره کرد. باتوجه به نقش مهمی که این محصولات در افزایش بهره وری صنایع دارند، تصمیم داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم که ورق مس چیست و چه کاربردهایی برای آن در نظر گرفته شده است.

 

ورق مس چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که ورق مس چیست که تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته و برای آن مطالب و مقالات مختلفی نیز ارائه شده است. برای این سوال یک پاسخ ساده داریم. ورق های مسی شامل یک سری صفحات ساخته شده از جنس مس هستند که می توان آن ها را در ابعاد و ضخامت های مختلف تهیه کرد. اصولا رنگ بندی این محصولات در طیف قهوه ای و قرمز قرار دارد. کیفیت و خلوص بالای ورق مسی باعث شده تا از آن در صنایع مختلفی همچون صنایع الکترونیک استفاده شود.

در کارخانجات برای تولید ورق های مسی آن ها را حرارت داده و به اشکال و قالب های مختلف و متناسب با نیاز مشتریان درمی آورند. خواص، قابلیت ها و مزایای ورق مسی آنچنان گسترده و وسیع است که امروزه نبود چنین محصولاتی می تواند صنایع مختلف را با مشکلاتی عدیده ای رو به رو کند. یکی از موارد مصرف و کاربردهای ورق مسی، استفاده از آن در صنعت تولید لوازم تزئینی است. ورق مس به دلیل شکل ظاهری جذاب و زیبایی که دارد این امکان را فراهم می کند تا بتوان به کمک آن زیباترین لوازم دکوراتیو را طراحی و تولید کرد.

 

ویژگی های ورق مس چیست؟

برای اینکه بتوانید بیشترین استفاده را از ورق مسی داشته باشید، لازم است تا با ویژگی های این محصول بیشتر آشنا شوید. ورق مسی دارای یک سری مشخصه های منحصر به فرد است که آن را از دیگر محصولات صنعتی متمایز کرده است. این ویژگی ها به نوعی مزایای ورق مسی نیز به شمار می روند. با اطلاع از اینکه مزیت های ورق مس چیست، در هنگام خرید با اطمینان بیشتری محصول موردنظر را تهیه می کنید. این ویژگی ها و مزایا به شرح زیر هستند:

 • ورق مسی انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. همین شکل پذیری و منعطف بودن در برابر تغییرات ظاهری آن را به یک ابزار و تجهیزات ارزشمند در ساخت محصولات مختلف تبدیل کرده است.
 • ورق مسی از استحکام کششی بالایی برخوردار است.
 • این ورق ها قابلیت بالایی در جوشکاری دارند.
 • قابلیت ماشین کاری، گرم کاری و همچنین سردکاری از دیگر ویژگی ها و مزایای ورق مسی است.
 • این محصولات در برابر عوامل خورنده از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می دهند.
 • از مزایای ورق مسی می توان به مقاومت بالا در برابر حرارت و همچنین هدایت الکتریکی بسیار خوب آن اشاره کرد.
 • جالب است بدانید ورق مسی در صورت قرار گرفتن در معرض آب یا هوا به یک تنوع رنگی جذاب دست پیدا می کند.
 • این محصولات از نظر ابعاد، اندازه و ضخامت بسیار متنوع هستند و هر فرد بسته به نیاز خود می تواند انواعی از آن را تهیه کند.
 • هزینه نگهداری ورق مسی بسیار پایین است. همین عامل این ورق را به یک محصول مقرون به صرفه تبدیل کرده است.
 • ورق مسی وزن تقریبا کم و سبکی دارد.
 • این ورق ها ضد میکروبی هستند.

 

ورق مس و ویژگیهای آن

برای بررسی قیمت و خرید مس وارد لینک روبرو شوید - قیمت مس

 

 

کاربردهای ورق مسی چیست؟

حال که دانستیم ویژگی ها و مزایای ورق مس چیست، بهتر است به سراغ کاربردهای بی نظیر این محصول برویم و ببینیم که یک ورق مسی ساده تا چه اندازه می تواند برای زندگی روزمره ما کاربردی و مفید باشد. از جمله مهم ترین کاربردهای ورق مسی به شرح زیر هستند:

 • کاربرد در عملیات لوله کشی
 • کاربرد در صنعت برق و به ویژه الکترونیک. خلوص بالای ورق مس، آن را به یک وسیله مفید در صنایع الکترونیک بدل کرده است.
 • کاربرد در صنایع پزشکی
 • کاربرد در ساخت آنتن رادیو
 • استفاده از ورق مسی برای ساخت لوازم و ظروف آشپزخانه
 • استفاده برای ساخت وسایل تزئینی
 • کاربرد ورق مسی در ساخت و ساز از جمله؛ بام های مسی، استفاده در سیستم های آبرسانی، کاربرد در سیستم های گرمایی، استفاده در سقف ها، ناودانی ها، طاق ها، روکش دیوار، سرریزها و به طور کل بسیاری از اتصالات ساختمان ها.

 

ضخامت های مختلف ورق مس

قطعا وقتی صحبت از تنوع کالا می شود، این یعنی محصول با وجود برخی نقاط اشتراک، دارای یک سری تفاوت های ظاهری است که روش استفاده و کاربردهای آن را متفاوت می کند. درخصوص ورق مسی نیز چنین موضوعی کاملا صدق می کند. تولیدکنندگان در کارخانجات براساس یک سری استانداردها در ساخت و تولید انواع ورق مسی، این محصولات را در ابعاد و ضخامت های مختلفی به بازار عرضه می کنند. این تفاوت در ضخامت می تواند به خریداران در انتخابی بهتر کمک کند. اما ضخامت های مختلف ورق مسی چیست و چه انواعی دارند؟

 • ورق مسی با ضخامت 0.3 رول
 • ورق مسی با ضخامت 0.4 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 0.5 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 0.7 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 1 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 1.25 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 1.5 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 2 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 3 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 4 شیت
 • ورق مسی با ضخامت 5 شیت و...

این لیست ضخامت ها می تواند برای هر تولیدکننده ای متفاوت باشد. درواقع ممکن است برخی از تولیدکنندگان از نظر تولید محصول با ابعاد مختلف محدودیت داشته باشند و برخی دیگر نیز برای ضخامت ورق مسی، تنوع بیشتری را به مشتریان خود ارائه کنند. از همین رو شما به عنوان خریدار لازم است در گام نخست نیاز و کاربری موردانتظارتان از محصول را مشخص کرده و براساس آن اقدام به تهیه ورق مسی کنید.

 

 

ورق مسی و دلایل استفاده از آن

برای بررسی و کسب اطلاعات بیشتر پودر مس همراه ما باشید.

 

 

دلایل استفاده از ورق مس چیست؟

باتوجه به این حجم از ویژگی های سازنده و مزایایی که برای ورق مس برشمردیم، احتمالا تاحدودی به پاسخ این سوال دست پیدا کرده اید که اهمیت استفاده از ورق مس چیست؟ اما در ادامه تصمیم داریم با ذکر چند نمونه کاربردی به مهم ترین دلایل استفاده از این ورق ها اشاره کنیم.

 

نیاز مبرم بازار خودرو الکتریکی به ورق مس

یکی از مهم ترین مصرف کنندگان ورق مس، صنعت خودروسازی است، آن هم خودروسازی الکتریکی. خودروهای الکتریکی برای تکمیل قطعات و تجهیزات خود به ورق های مسی نیاز دارند. این تجهیزات شامل انواع ایستگاه شارژ، موتورهای احتراق داخلی، باتری و دیگر زیرساخت های پشتیبانی می شوند. بازار تولید خودروهای الکتریکی روز به روز در حال پیشرفت، توسعه و رونق بیشتری است. به هر میزان که این صنعت رشد بیشتری داشته باشد، نیاز به استفاده از ورق های مسی نیز افزایش پیدا می کند.

 

مشکل کمبود آب

بحران آب و مشکل کمبود آب آشامیدنی یکی از نگرانی هایی است که تمام جهان را درگیر خود کرده است. به گونه ای که هم اکنون شاهد افزایش خشکسالی در بسیاری از نقاط دنیا هستیم. برای پیشگیری از روند صعودی این معضل یا حل آن نیاز به زیرساخت های بزرگ و سیستم های لوله کشی قوی داریم. خب شاید از خود سوال کنید در این جا نقش و کاربرد ورق مس چیست. ورق های مسی به صورت خاص با استفاده در سیستم لوله کشی آب، به افزایش طول عمر این سیستم کمک شایانی می کنند. این ورق ها از مس ساخته شده اند که فلزی بسیار مقاوم و بادوام است. همین خصیصه موجب شده تا استفاده از ورق مسی در حل مشکل کم آبی بسیار مهم تلقی شود.

 

الکتریکی شدن همه چیز در آینده ای نه چندان دور

تکنولوژی و فرایند رو به رشد محصولات الکتریکی آنچنان در حال پیشرفت است که در آینده ای نه چندان دور، شاهد فراگیری این موارد در زندگی خود هستیم. روزگاری که دیگر نمی توان بدون داشتن سیستم های خنک کننده یا خودروهای الکتریکی گذران زندگی کرد. با پیش بینی چنین موضوعی می توان به این مسئله پی برد که استفاده از ورق مسی تا چه اندازه می تواند اهمیت داشته باشد.

صنایع الکتریکی برای تولید کردن، توزیع و یا انتقال دادن برق و انرژی به طور حتم به ورق های مسی نیاز دارند. همانطور که می دانید ورق های مسی جزء بهترین رساناهای الکتریکی هستند که قابلیت کار کردن در دماهای بالا را دارند. این ورق های جذاب و کاربردی به انواعی از سیستم های الکتریکی کمک می کنند تا برای بهره وری بیشتر به شبکه های بزرگ تر متصل شوند.

 

ساخت انواعی از ساختمان های مقاوم با ورق مس

همانطور که می دانید از مزایا و کاربردهای مهم ورق مس، استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی است. زهکشی، لوله کشی، سیستم تهویه، سیم کشی و موارد بسیار دیگر وابسته به این ورق ها هستند. مقاومت بالای مس باعث شده تا هیچ جایگزینی نتوان برای آن پیدا کرد. همین مقاومت و استحکام بالای ورق مسی است که طول عمر و دوام هر ساختمان را به طرز شگفت آوری افزایش می دهد. ورق مسی را می توان یک محصول جهانی پرطرفدار به شمار آورد که استفاده از آن قطعا در سودآوری و بهره وری در  کار تاثیر زیادی دارد.

 

 

 
برای بررسی قیمت و خرید ورق مس وارد لینک روبرو شوید - قیمت ورق مس

امتیازدهی به این مقاله (5.00)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا شماره وارد کنید
021-22791943