×

فروشگاه ها ارتباط با ما
5 سوال متداول در مورد بتن

بتن یکی از مصالح بسیار مورد نیاز و پراستفاده در ساخت و ساز است. استفاده گسترده از بتن در امور مختلف، سبب افزایش کاربرد و فروش آن در چند دهه اخیر شده است. همچنین شناخت بتن و خاصیت های آن نیز، توسعه قابل توجهی در ارائه آن به همراه داشته است. به طوری که امروزه شاهد انواع مختلف بتن با کاربرد و ویژگی های جذاب و مناسب هستیم. بتن از جمله موادی است که در زمینه پروژه های ساختمانی بسیار به آن توجه شده است. بتن قابلیت ترکیب با سایر مصالح ساختمانی را دارد. از جمله مصالحی که با بتن ترکیب می شود، میلگرد است. پس قیمت میلگرد در نحوه قیمت گذاری بتن تأثیر دارد. همین موضوع نشان دهنده رشد توسعه بتن در مهندسی حال حاضر است. در ادامه مقاله به دلیل اهمیت بالای بتن، می خواهیم به 5 سوال رایج و پرتکرار در مورد آن پاسخ دهیم.

 

1. آیا بتن نیاز به تقویت دارد

تقویت لازم برای بتن، اولین سوالی است که بسیار شنیده شده است. آیا بتن معمولی در شرایط عادی مقاومت لازم و کافی را برای سازه فراهم می کند؟ برای افزایش تقویت دوام بتن، چه اقداماتی می توانیم صورت دهیم؟ به طور کلی همه ما دوست داریم در یک ساختمان با استحکام و مقاومت بالا زندگی کنیم. معمولا ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی یا بتنی مقاومی هستند، در برابر فشار و ضربه های ناگهانی همچون زلزله از خود ضعف نشان نمی دهند. ساخت یک ساختمان مقاوم، در حالی که ارزش آن را بالاتر می برد، خیال ساکنین خود را نیز راحت می کند.

بتن در فرایند ساخت یک سازه ، نقش کلیدی دارد. بتن می تواند مقاومت زیرساخت و استحکام سازه را تأمین کند. حال کیفیت بتن به کار گرفته شده در سازه مورد نظر بسیار اهمیت دارد. بتن ها از لحاظ کیفیت، متفاوت هستند. این مواد ترکیبی از لحاظ مقاومت در برابر فشار های کششی، سایشی، خمشی و برشی با یکدیگر متفاوت اند. همچنین قابلیت فرم پذیری در بتن ها در کیفیت و مقاومت آن تاثیر دارد. به طور خلاصه برخی از بتن ها نیاز به تقویت دارند و این مقاوم سازی را با افزودن برخی ترکیبات به بتن می توان صورت داد. الیاف ها از جمله موادی هستند که در ترکیب با بتن، به تقویت آن کمک می کنند. الیاف تقویت کننده، تار های نازک و رشته ای مانند است که ضعف های بتن را کاهش داده و به عنوان مکمل فولاد، استحکام بتن را در برابر انواع فشار ها بالا می برد.

 

2. آیا بتن بدون میلگرد می ترکد

 

قیمت بتن

 

میلگرد در سازه ها سبب افزایش مقاومت سازه در برابر نیرو های کششی می شود. با افزودن میلگرد ها در بتن، بتن تقویت می شود. اگرچه بتن در برابر ضربه و فشار های بالا مقاوم است، اما یک نقطه ضعف دارد. مشکل بتن، در برابر نیرو های کششی و چرخشی است. به همین علت میلگرد پا به میدان گذاشت تا این ضعف بتن را از بین ببرد. در واقع میلگرد در بتن در برابر نیرو های کششی و چرخشی مقاوم است. در واقع این محصول برای افزایش استحکام بتن به کار می رود. یکی از مواقع ملموسی که میلگرد به کمک بتن و سازه می آید، هنگام وقوع زلزله است. اینجاست که میلگرد مانع از ترک خوردن و شکستن بتن می شود. پس به طور خلاصه عدم استفاده از میلگرد در بتن، برخی اوقات سبب ترکیدن بتن می شود. بیشتر زمانی که حرف نیروهای چرخشی و کششی در میان باشد، بتن آسیب پذیرتر است.

 

3. بهترین مخلوط برای بتن چیست

بتن برای توسعه قابلیت ها و خاصیت های خود، به ترکیبات مقاومسازی نیاز دارد. این ترکیبات درون ساختار بتن به صورت همگن مخلوط شده، تا مقاومت، فرم پذیری و سایر ویژگی بتن را تأمین کند. یکی از بهترین مخلوط ها در مواد بتنی، الیاف ها هستند. این مواد در بتن،سبب تکامل و توسعه بتن می شوند. استفاده میلگرد نیز در بتن، اثرات خوبی در خواص بتن می گذارد. الیاف پلیمری در مقایسه با میلگرد، بهتر عمل کرده است. به همین دلیل به عنوان بهترین مخلوط برای بتن، الیاف ها گزینه مناسب تری هستند.

 

4. آیا می توانم بتن را در یک سوراخ پر از آب بریزم

مصرف آب در بتن اهمیت خاصی دارد. اگر آب به مقدار کافی نباشد، قسمتی از بتن با آب تماسی نداشته و نسبت به آن نامقاوم باقی می ماند. اگر با نفوذ حجم زیادی از آب به درون خود مواجه شود و یا بیش از مقدار مورد نیاز مخلوط آب به ساختار آن اضافه شود، بتن از بین خواهد رفت. چرا که نگهداری آن درون آب زیاد، و نفوذ آب به تار و پود آن، سرانجام سبب پوکی و کاهش استحکام آن می گردد.

 

5. آیا افزودن سیمان بیشتر بتن را قوی تر می کند

سیمان یکی از مصالح پراستفاده و نام آشنا در صنعت ساخت و ساز است. سیمان در ساختمان نقش کاربردی و قابل ملاحظه ای دارد. این ماده پرمصرف و پراستفاده، در هنگام تولیدبتن، به آن افزوده می شود. اما باوجود کاربرد و مزیت های بسیار سیمان، باز هم بهتر است که بیش  از حد ممکن از آن استفاده نکنید. بارها شنیده ایم که زیاده روی در مصرف هر چیزی، نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت. این مساله در مصرف سیمان نیز صدق می کند. اگر قصد ساخت و ساز دارید، به توصیه کارشناسان گوش دهید و سعی کنید کمتر از سیمان استفاده کنید. چرا که استفاده زیاد از سیمان، سبب کاهش مقاومت سازه می شود. همچنین باوجود هزینه بالا در تهیه این مواد، زیاده روی در مصرف آن، توجیه اقتصادی ندارد.

امتیازدهی به این مقاله (5.00)

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا شماره وارد کنید