فلزاتی که هسته اصلی تشکیل دهنده‌ی آن ها آهن نیست فلزات غیرآهنی نامیده می‌شوند مانند آلومینیوم، مس، نیکل، طلا، و نقره. از خصوصیات بارز این نوع فلزات قابلیت انعطاف پذیری بالای آن‌ها است. فرم پذیری بسیار بالایی در این گروه از فلزات دیده می‌شود نیز به همین دلیل است. همچنین این دسته از فلز‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارند، همین امر موجب شده هنگامی که امکان استفاده از فلزهای آهنی نیست از فلزات غیرآهنی مانند آلومینیوم بهره برد. 
 

خرید فلزات غیر آهنی 

مهم ترین نکته ایی که باید در خرید فلزات غیرآهنی به توجه کرد عیار وخلوص آن است. چون تشخیص نوع فلز برای بعضی از افراد مشکل بوده گاها دیده شده که در بعضی از معاملات حتی محصول خریداری شده چیزی غیر از  سفارش مشتری بوده پس باید در این کار تیز بینی خاصی به کار گرفت. عدم دقیت در هنگام خرید باعث دریافت محصولی بی کیفیت شده که در نتیجه موجب پایین آمادن راندمان کاری و از دست رفتن کل و یا بخشی از سرمایه شما خواهد شد.
 

قیمت فلزات غیر آهنی 

به دلیل گستردگی و کاربرد فراوان این گروه از فلزات عواملی که بر قیمت روز فلزات آهنی موثر هستند بسیار زیاد است. برخی از این موارد عبارت اند از: نواسانات قیمت بورس که خود تاثیر پذیر از قیمت بازار های جهانی است - شاخص نرخ دلار - میزان عرضه و تقاظا - قیمت انرژی برای استخراج و تولید - هزینه حمل و نقل - از جمله مواردی هستند که بر قیمت لحظه ای فلزات غیرآهنی مانند قیمت مس تاثیر گذارند.

 

دسته بندی فلزات غیر آهنی

همانطور که از نام فلزات غیر آهنی پیداست، انتظار می رود که در ساخت آن ها خبری از ترکیبات آهنی نباشد یا حداقل مقادیر بسیار کمی آهن در آن ها مشاهده شود. معمولا قیمت فلزات غیر آهنی از فلزات آهنی بیشتر بوده و این محصولات از ارزش بیشتری در صنایع برخوردار هستند. در ادامه با دسته بندی فلزات غیر آهنی آشنا می شویم:

 

آلومینیوم: بخش مهمی از سهم بازار خرید و فروش فلزات غیر آهنی متعلق به فلز آلومینیوم است. آلومینیوم جزء فلزات غیر آهنی سبک به شمار می رود که در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد. 

 

مس: همه ما فلز مس را با رنگ متمایل به قرمز یا قهوه ای آن می شناسیم. یکی از فلزات غیر آهنی پرکاربرد که از ترکیب آن با فلز قلع می توان به آلیاژ ارزشمند برنز دست پیدا کرد. 

 

روی: از مهم ترین کاربرد فلز روی می توان به استفاده از آن در ساخت فلز برنج اشاره کرد. قیمت روی در بازار دارای نوساناتی است که در سایت تجارت گرام می توانید قیمت لحظه ای روی را پیگیری کنید.

 

سرب: از سنگین ترین فلزات غیر آهنی است. منتشر شدن گازها و ترکیبات سرب در هوا می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود. از این رو در استفاده از آن می بایست نهایت دقت را داشت. 

 

نیکل: سه خصوصیت اصلی نیکل عبارتند از: سختی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و کارایی بالا در شرایط دمایی مختلف. 

 

نقره و طلا: نقره و طلا دو نوع از ارزشمندترین و گرانبهاترین فلزات غیر آهنی هستند که از آن ها به طور ویژه در صنعت ساخت جواهرآلات استفاده می شود.

 

تیتانیوم: تیتانیوم نیز در میان انواع فلزات غیر آهنی جزء بادوام ترین و مقاوم ترین فلزات است که در برابر خوردگی استحکام بالایی از خود نشان می دهد. تیتانیوم را می توان با آلومینیوم و دیگر فلزات غیر آهنی ترکیب کرده و از آن آلیاژهای بسیار کاربردی و مهمی تولید کرد.

 

کاربردهای فلزات غیر آهنی

حال که با انواع فلزات غیر آهنی آشنا شدیم، می خواهیم بررسی کنیم که هر یک از این فلزات چه کاربردها و موارد مصرفی در صنایع گوناگون دارند. مهم ترین کاربردهای فلزات غیر آهنی به شرح زیر هستند:

 

آلومینیوم: کاربردهای آلومینیوم در صنایع مختلف عبارتند از: صنایع هوافضا، صنعت خودروسازی، تولید قایق ها و کشتی های تفریحی و تجهیزات دریایی، ساخت لوازم خانگی، ساخت سقف، ساخت قاب پنجره، تهیه رنگ، ساخت کابل برق، ساخت قطار، تولید انواع قوطی نوشیدنی و...

 

مس: از موارد مصرف مس در صنعت عبارتند از: استفاده در پروژه های مهندسی از جمله ساخت انواع مهمات و لوله، ساخت لوازم خانگی، ساخت لوازم دکوری و تزئینی، جهت آبکاری، استفاده در صنایع الکتریکی برای ساخت انواع روکش، کابل، سیم و...

 

روی: از کاربردهای روی در صنایع مختلف عبارتند از: برای تولید آلیاژ ارزشمند برنج، کاربرد در ساخت پل معلق، ساخت انواع سقف فلزی، ساخت بدنه خودرو، تولید لاستیک، ساخت چراغ، کاربرد در نرده های زنجیره ای و...

 

سرب: از کاربردهای سرب عبارتند از: ساخت گلوله، ساخت باتری، کابل برق، تولید مخازن اسید و...

 

نیکل: از کاربردهای نیکل عبارتند از: ساخت تجهیزات مربوط به بخش هایی در صنایع هوافضا که با حرارت بالایی سروکار دارند، کاربرد در تجهیزات برودتی مثل تانک ها، کاربرد در ساخت تجهیزات دریایی و...

 

تیتانیوم: یکی از فلزات غیر آهنی بسیار سبک و در عین حال مقاوم که می توان از آن در صنایع کشتی سازی، کشاورزی، خودروسازی، پزشکی، ورزشی، هوافضا، نظامی و... استفاده های مختلفی داشت.

فلزات غیر آهنی به روش های مختلفی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. در صورتی که تمایل به خرید اینترنتی دارید، می توانید انواعی از بهترین و درجه یک ترین فلزات غیر آهنی تجارتگرام را با قیمت های مناسب و اقتصادی تهیه کنید. یکی از نکات حائز اهمیت در خصوص خرید اینترنتی محصولات، عدم حضور واسطه هاست که این عامل تاثیر زیادی در کاهش هزینه نهایی محصولات خواهد داشت.

 
021-22791943