معرفی مواد معدنی و کربنی

مشتقات کربن در انواع گوناگونی در طبیعت یافت می‌شوند، مانند زغال سنگ، کک صنعتی، گرافیت، الماس و... اما بیشترین کاربرد کربن در ساخت و تولید فلز های آلیاژی است. پس کسانی به دنبال خرید مواد معدنی و کربنی هستند که بیشتر در این گروه فعالیت دارند. اگر دانش کافی در مورد این مواد دارید مشکلی در هنگام خرید مواد معدنی و کربنی پیش رو ندارید، در غیر این صورت حتما از افرادی که در این زمینه تجربه کافی را دارند کمک بگیرید. بعنوان مثال برای خرید یا قیمت زغال سنگ شما باید به یک مرجع معتبر مانند تجارت گرام مراجعه کنید تا از قیمت لحظه ای مواد معدنی و کربنی اطلاع پیدا کنید.
 

 

قیمت مواد معدنی و کربنی

همانگونه که در ابتدا توضیح دادیم کربن و مشتقات آن در تولید بسیاری از فلزات کاربرد دارند بدیهی است، که قیمت مواد معدنی و کربنی عامل بسیار تاثیر گذاری در تعیین قیمت محصولات فولادی وچدنی است. مواد معدنی و کربنی برای کاربرد های مختلف در انواع گوناگونی تولید شده می‌شوند، قیمت مواد معدنی و کربنی مانند قیمت گرافیت به عوامل متعددی بستگی دارد مانند 

  • نرخ ارز

  • میزان عرضه و تقاضا

  • هزینه حمل و نقل و نیروی کار

  • قیمت حهانی محصولات

  • از مواردی هستند که بر قیمت مواد معدنی و کربنی تاثیر گذارند.

 

انواع مواد معدنی و کربنی

مواد معدنی و کربنی بسته به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود به گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. رنگ، میزان سختی، میزان درخشش، وزن، چگالی ویژه، وضوح و شفافیت، کاربردها و... از جمله فاکتورهایی هستند که در تنوع این محصولات بسیار نقش دارند. قیمت مواد معدنی و کربنی نیز بر اساس همین فاکتورها تعیین می شود. اما در این بخش می خواهیم با انواع مواد معدنی و کربنی بیشتر آشنا شویم.

 

مواد معدنی و کانسارها

معمولا این دسته از مواد معدنی و کربنی به گروه های مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از: عناصر، کانی ها، بلورها و مصارف سنگ ها و خاک ها. 

گروه اول که دارای عناصر بسیار خاص و ویژه ای هستند، جزء اساسی ترین مواد مصرفی در صنایع مختلف به شمار می روند که بسیاری از محصولات صنعتی توسط این مواد تولید می شوند. از جمله عناصر کمیاب و گران بهایی که در این مواد یافت می شوند عبارتند از: Au, Ag, Ds, La, Sn, Eu, Nd و....

کانی ها نیز با خواص فیزیکی و شیمیایی که دارند جزء پرکاربردترین مواد معدنی و کربنی در صنایع محسوب می شوند. از جمله این مواد می توان به گرافیت، منیزیت، کرومیت، سرامیک، نیترات ها، کربنات سدیم و... اشاره کرد.

بلورها شامل الماس؛ کوارتز، زمرد، کوارتز، فلدسپات، یاقوت و...

مصارف سنگ ها و خاک ها شامل؛ مصالح ساختمانی، سنگ های تزئینی، کودهای شیمیایی، ساینده ها و...

 

پگماتیت ها

پگماتیت ها نیز انواع و اقسام گوناگونی از مواد معدنی و کربنی را شامل می شوند که به چهار گروه پگماتیت های کم عمق، پگماتیت های عمق متوسط، پگماتیت های عمیق و پگماتیت های بسیار عمیق تقسیم می شوند. چند نمونه از انواع پگماتیت مصرفی در صنایع عبارتند از: کانی های تنگستن، کانی های قیمتی، کانی های بریلیوم دار، کانی های لیتیوم دار، فلدسپات ها و...

 

کاربردهای مشتقات کربن

مواد معدنی و کربنی به دلیل ویژگی ها و خواص منحصر به فرد و خاصی که خود، کاربردهای گسترده ای را در صنایع شامل می شوند. این مواد به قدری ارزشمندند که از مشتقات آن ها نیز استفاده های مختلفی می شود. در ادامه با چند نمونه از مهم ترین و پرمصرف ترین مشتقات کربن و کاربردهای آن ها در صنعت آشنا می شویم:

 

گرافیت

یکی از پرمصرف ترین انواع مشتقات کربن که بر اساس درصد کربن موجود در آن به انواع مختلفی تقسیم می شود. از انواع گرافیت می توان به آمورف، وین و فیلک اشاره کرد. از کاربردهای گرافیت نیز می توان به استفاده از آن در تولید مغز مداد، صنایع باتری سازی، فولاد سازی، لنت سازی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

 

الماس

یکی از سخت ترین مواد موجود در طبیعت که جزء پرکاربردترین مشتقات کربن نیز به شمار می رود، الماس است. از کاربردهای الماس می توان به استفاده در مته های حفاری نفت و گاز، استفاده در دستگاه های برش صنعتی، تولید و ساخت قطعات اپتیک، ساخت خنک کننده و... اشاره کرد.

 

نانوالیاف کربنی

از دیگر مشتقات کربن که در صنایع گوناگون با قطرهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. خواص حرارتی، الکتریکی و مکانیکی نانوالیاف کربنی باعث شده تا بتوان از آن ها در تقویت زمینه های پلیمری استفاده کرد.

 

نانو لوله های کربنی

از نانو لوله های کربنی نیز می توان در قالب های مختلف و به روش های گوناگون در صنایع استفاده کرد. نانو لوله های کربنی درجه سختی بالایی دارند و بسیار محکم هستند. به همین جهت بهترین گزینه به عنوان یک ماده پر کننده به شمار می روند. صنایع الکترونیک مهم ترین مصرف کنندگان نانو لوله های کربنی هستند. برای اطلاع از شرایط عرضه انواع مواد معدنی و کربنی تجارت گرام می توانید به سایت این فروشگاه مراجعه کنید.

 

021-22791943