×

فروشگاه ها ارتباط با ما

ماشین آلات

 ماشین آلات معدنی

ماشین آلات معدنی همان ماشین‌هایی هستند که در ساخت و ساز راه‌ها و در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شوند. این ماشین‌آلات انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها و عوامل تاثیر گذار در قیمت آن ها می‌پردازیم:

تراکتورها و بولدوزرها:

تراکتور و بولدوزر را می‌توان از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ماشین‌های راهسازی در نظر گرفت؛ زیرا این وسیله دارای کاربرد متعدد بوده و همچنین این قابلیت را دارد که انواع قطعات مکانیکی را بر روی آن نصب کرد. با استفاده از تراکتور می‌توان انواع بار و مواد را به جلو یا عقب کشید، و یا با قطعاتی که بر آن سوار می‌شوند مانند بیل مکانیکی، نهرکن، تیغۀ بولدوزر و دیگر موارد از آن‌ها استفاده کرد.

این ماشین‌های پرکاربرد هم مانند بسیاری دیگر از ماشین‌ها با گذشت زمان به روز شده‌اند تا استفاده از آن‌ها راحت‌تر شود. دنده اتوماتیک و فرمان هیدرولیک از این دست تغییرات است. دو نوع کلی تراکتورها، چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی هستند.

تراکتورهای چرخ لاستیکی:

این تراکتورها برای کشیدن بار و جابجایی آن با سرعت بالاتر نسبت به نوع چرخ زنجیری مناسب هستند. استفاده از این تراکتورها در زمین‌ها و مناطقی که احتمال آسیب به چرخ وجود دارد، توصیه نمی‌شود. دو نوع این مدل از تراکتور دو چرخ و چهارچرخ بوده که برای داشتن تعادل در مدل دوچرخ نیاز به یک اسکریپر نیز می‌باشد.

تراکتورهای چرخ زنجیری:

 در زمین‌های سنگلاخی و دارای موانع زیاد از این تراکتورها استفاده می‌شود. در این تراکتورها با توجه به محل مورد استفاده، وزن و نوع آن‌ها برای کارایی بهتر در زمینۀ کاربردی بسیار مهم است. وزن متفاوت آن‌ها موجب می‌شود تا قدرت کششی متفاوتی داشته باشند. در هر پروژه باید بنا بر نیاز قدرت لازم از موتور یک تراکتور برای دریافت بهترین قدرت کششی انتخاب درستی انجام شود.

بیل‌های مکانیکی:

از دیگر دسته‌های ماشین‌آلات معدنی بیل‌های مکانیکی هستند. پدید آمدن این دستگاه پیشرفت شگرفی در زمینۀ خاک‌برداری ایجاد کرد. از بیل مکانیکی در گودبرداری و جمع‌آوری خاک برای بار زدن در دیگر ماشین‌های باری استفاده می‌شود. امکان استفاده از بیل‌های مکانیکی در بسیاری از زمین‌ها وجود دارد و فقط در زمین‌های صخره‌ای و سخت بدون انجام تخریب محدودیت دارد.

بیل مکانیکی از سه قسمت تشکیل شده است: قسمت بدنه و شاسی، قسمت اتاقک گردان روی آن و قسمت متصل به جلوی دستگاه.

شاسی بیل‌های مکانیکی دو نوع چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی دارد. نوع چرخ زنجیری هم مانند تراکتور چرخ زنجیری سرعت کمتری نسبت به چرخ لاستیکی دارد اما مزیت آن این است که با قابلیت تحرک بالا در زمین‌هایی که سست هستند و با وجود تقسیم فشار بر نقاط مختلف می‌تواند به خوبی حرکت کرده و عملیات را انجام دهد. مدل چرخ لاستیکی برای جابجایی بیشتر مناسب است و همچنین سطح انجام پروژه باید محکم و سفت باشد.

اسکریپرها:

اسکریپرها ماشین‌هایی هستند که برای بارگیری و حمل آن به مسافت‌های متوسط یا زیاد استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها نیز انواع مختلفی دارند که برای انجام کارهای متفاوت مناسب هستند.

لودرها:

از بهترین ماشین‌های تولید شده در صنعت ساختمان‌سازی می‌توان به لودرها اشاره کرد، زیرا با عملکرد و قابلیت مختلف در انجام پروژه‌های ساخت و ساز و عمرانی بسیاری از فعالیت‌ها را آسان کرده است. تعدادی از کارهایی که توسط لودرها انجام می‌شود را در ادامه مشاهده کنید:

o حفاری در زیربناها

o انجام خاکریزی

o پر کردن زمین و چاله‌ها

o بار کردن کامیون‌ها

o بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی

o برف روبی

o لیفت‌تراک

کامیون‌ها، تریلرها، گریدر و غلطک‌ها نیز از دیگر ماشین‌آلات معدنی می‌باشند.


ماشین‌آلات صنعتی

تا قبل از پدید آمدن و اختراع دستگاه‌ها و ماشین‌ها، بشر باید کارهای لازم را یا با استفاده از نیروی کاری خود و یا استفاده از برخی حیوانات اهلی انجام می‌داد، اما پس از اختراع ماشین‌آلات به خصوص انواع صنعتی آن کار انسان بسیار راحت شد. هرچه این دستگاه‌ها و ماشین‌آلات پیشرفته تر شدند، به تعداد انسان کمتری برای انجام کارهای صنعتی و مرتبط با دستگاه نیز نیاز بود. این دستگاه‌ها معمولا به یک اپراتور برای بررسی گاه به گاه و روغن کاری چرخ دنده‌های آن، نیاز دارند.

از مزایای این ماشین آلات صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• افزایش سرعت تولیدی

• افزایش ایمنی و کاهش فشار بر نیروی انسانی

• دارای قابلیت تکرار در انجام امور تولیدی

• بالا بردن کیفیت و دقت در محصولات تولید شده

• کاهش ضایعات و پسماندهای مضر

ماشین‌آلات صنعتی انواع مختلفی دارند:

 ماشین‌آلات عمودی

 ماشین‌آلات دقت و تکرارپذیری

 ماشین‌آلات موقعیت‌یابی

 ماشین‌آلات کنترل دیجیتال

تعدادی از ماشین‌آلات را می‌توان معرفی کرد:

دستگاه سرند سنگ آهن

در علم کلام سرند به معنای بیختن و الک کردن دانه‌ها روی یک صفحۀ فلزی است که دانه‌های هم اندازه را جدا می‌کند. همچنین از این طریق می‌توان ناخالصی‌های با اندازۀ متفاوت را هم جدا نمود. دستگاه سرند سنگ آهن با داشتن الک های متفاوت برای انجام غربال در اندازه های مختلف طراحی شده است، تعداد طبقات و میزان لرزش دستگاه قابل تغییر و تنظیم است.


گندله سازی و دستگاه گندله بندی

گندله سازی گلوله های پخته و سفت شدهاز آهن نرمه به همراه دیگر مواد است. این گندله ها در ابتدا خام بوده و سپس در فرایند گندله سازی پخته می‌شوند. این گندله ها به عنوان مادۀ اولیۀ ساخت آهن اسفنجی و آهن خام هستند. تجهیزات مورد نیاز برای گندله سازی از سنگ آهن دو نوع دارند:

دیسک گردکننده: در این دسیک که به‌صورت شیب‌دار و چرخان است، گندله‌ها به‌صورت یک اندازه تولید می‌شوند و مواد اولیه کم‌کم اضافه شده تا گندله با سایز مورد نظر برسد سپس از دیسک خارج می‌شوند.

استوانۀ دوار: این استوانه‌ها نسبت به دیسک گردکننده دارای دقت پایین‌تری در اندازۀ نهای و یکسان گندله‌ها هستند اما نوع طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که بازدهی بالا و استفادۀ ساده‌تری دارد. در این دستگاه نیز مواد اولیه و چسب به‌طور مدام وارد شده تا در نهایت گندله‌ها تولید شوند.